Free!
Sale has ended but you can still get this app.
Download Comparador de ofertas Now

Description

O aplicativo compara a relação preço/quantidade de até 6 produtos similares por vez, permitindo facilmente identificar o mais vantajoso na relação preço/quantidade.

Muito útil na hora de ir ao supermercado e decidir entre diversos produtos similares com preços e quantidades diferentes.

Veja esse exemplo de um casal que consome aproximadamente 1.5Kg de pão de forma por semana:
O pão X de 400g custa $ 4,60 e o Y de 720g custa $ 4,99.
Se o casal comprar 4 pacotes do pão X (1.6Kg), irá gastar ($ 18,40 por semana), ou ($73,60 ao final de 4 semanas).

Se comprarem 2 pacotes de pão Y (1.44Kg), irão gastar ($9,98 por semana), ou ($39,92 ao final de 4 semanas ).

Ou seja, se o casal trocar de marca e passar a comprar o pão Y que é o “mais caro” ($ 4,99) irão economizar $ 33,60 ao final das 4 semanas.

O aplicativo torna fácil verificar se produtos vendidos em pacotes “econômicos” realmente são econômicos.

.

O APP está no Idioma Português Brasileiro.
A moeda é identificada em ( $ ), peso em ( g ), Volume em ( ml ) e Comprimento em ( cm ).

Alguns estabelecimentos usam etiquetas que informam o preço por unidade de medida, mas nem todos imprimem essa informação.

The application compares the price / quantity of up to 6 similar products at a time, allowing you to easily identify the most advantageous in price / quantity.

Very useful when going to the supermarket and decide between several similar products with different prices and quantities.

See this example of a couple who consumes about bread 1.5Kg so per week:
 The X 400g bread costs $ 4.60 and Y 720g costs $ 4.99.
If the couple buy 4 bread packages X (1.6Kg) will spend ($ 18.40 per week), or ($ 73.60 at the end of 4 weeks).
  
If they buy bread Y 2 packets (1.44Kg), will spend ($ 9.98 per week) or ($ 39.92 after 4 weeks).

That is, if the couple switch brands and spend to buy the Y bread that is "more expensive" ($ 4.99) will save $ 33.60 at the end of 4 weeks.

The application makes it easy to verify that products sold in packages "economic" are really economic.
        
         .

The APP is in Brazilian Portuguese language.
The currency is identified in ($) weight (g) Volume in (ml) in length (cm).

Some establishments use labels that tell the price of the unit, but not all print this information.

You are allowed to use this product only within the laws of your country/region. SharewareOnSale and its staff are not responsible for any illegal activity. We did not develop this product; if you have an issue with this product, contact the developer. This product is offered "as is" without express or implied or any other type of warranty. The description of this product on this page is not a recommendation, endorsement, or review; it is a marketing description, written by the developer. The quality and performance of this product is without guarantee. Download or use at your own risk. If you don't feel comfortable with this product, then don't download it.

You May Like

Reviews for Comparador de ofertas

There are no reviews yet.

Submit Your Review

This is for reviews only. If you want to post suggestions or comments, ask questions, or need help, please post in the discussion forum.

You Will Like